biz sizi arayalım
online randevu tedavi ücretleri

Liposuction (Liposakşın) Nedir

Gerçek ismi liposuction olan operasyonun ismi ülkemizde halk arasında liposakşın olarak telaffuz edilmektedir. Bu operasyon genel ameliyat şartlarında, steril olan ortamlarda yapılmaktadır. Ayrıca genel anestezi kullanılan bu operasyonda ki amaç, vücutta bulunan yağların parçalanmasını sağlayarak, kanamayı azaltmak için de tumesent solusyonunu yağ alınacak olan bölgeye enjekte etmektir.

liposection-liposaksin-nedir

Liposuction operasyonu uygulamasında genel olarak 3 yöntem bulunur, bunları sıralamak gerekirse ;

1 ) Geleneksel ; Liposuction uygulaması yapılacak olan bölgeye tumesent solusyonu enjekte edilerek, ardından mekanik kuvvet ve negatif basınç uygulanması ve bu sayede parçalanan yağları alma çalışmasıdır. Bu liposuction için klasik olan yöntemdir.

2 ) Ultrason kullanılarak ; Geleneksel yöntemden farkı tumesent solusyonunun enjekte edilmesinin ardından yağ parçalanma oranını artırmak için altın uçlu prob ile bölgeye ultasonik dalgalar verilmektedir. Bu dalgalar yardımıyla, yağ hücrelerine etki ederek parçalanması amaçlanmaktadır. Güvenilir olduğu gibi etkili bir yöntemdir.

3 ) Laser kullanılarak ; Geleneksel ve ultrason yöntemlerinde bahsettiğimiz gibi ilk önce solusyon enjekte edildikten sonra ardından altın uçlu prob ile ultrasonik dalgalar verilmektedir. Bu dalgalar ile birlikte de lazer ışınları gönderilmektedir. Burada ki maksat parçalanan yağların artırılmasıdır. Kişinin gıdı bölgesinde kullanılması oldukça önemlidir. Bu yöntemin insan vücudunda yanıklara sebebiyet verme gibi bir yan etkisi bulunsa dahi, iyi bir uzman tarafından uygulandığı taktirde herhangi bir problem ve sorun görülmez.

Liposuction İle Hangi Bölgeler Düzeltilebilir ?
– Karın bölgesi
– Gıdı düzeltilmesi
– Kol bölgeci inceltilmesi
– Jinekomasti düzeltilmesi (erkeklerde meme büyümesi)
– Uyluk bölgesi inceltilmesi

Liposakşın uygulaması daha çok spor ve diyet yapan fakat bunlara rağmen yağların giderilmesi sağlanamayan bölgelere uygulanmaktadır. Bir çok insan tarafından kilo verme operasyonu sanılması oldukça yanlıştır. Çünkü asla bir kilo verdirme uygulaması değildir. Uygulamada kişiden yaklaşık 5 litre kadar yağ alınabilmektedir. 5 litreden fazla alınması taktirde kişi için rahatsızlık veya ölüm riski oluşturabilmektedir.

Liposuction Operasyonu Sonrası
Operasyon sonrasında hastalarıma 10 gün kadar protein ağırlıklı diyet önermekteyim. Protein ağırlıklı beslenme, alınan gıdaların yağa dönüşme olasılığını düşürmektedir. Ayrıca 20 gün ile 1 ay kadar uygulamanın yapılmış olduğu bölgenin şeklinin düzelmesi için baskılı korse kullanması gerekmektedir.

Ayrıca bu yöntem ile hastadan alınan yağlar isteğe göre, yüz, kalça veya vücutta çöküntü olduğu hissedilen alanlara aynı seansta enjekte edilerek dolgu yapılabilmektedir.

Op. Dr. Mehmet Kartal
http://www.mehmetkartal.com.tr/liposuction

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Disclaimer (Feragatname) Bu sitede yer alan bilgiler tüm insanlarda aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle yaşadığınız sorunun kesin teşhisi, uygulanacak olan tedavi, süreci ve sonrasında yaşanabilecek durumları öğrenmek için mutlaka doktorunuza muayene olmalısınız.