Anasayfa / Hemanjiom / Hemanjiom (Damar Beni) Ne Demektir, Nasıl Tedavi Edilir?

Hemanjiom (Damar Beni) Ne Demektir, Nasıl Tedavi Edilir?

Hemanjiom Nedir?

Hemanjiom, dilimizde damar beni olarak da ifade edilen kan damarlarının yoğun bir şekilde bir araya gelerek kanserli olmayan türde büyümesidir. Daha çok doğuştan gelen bir rahatsızlıktır. Genellikle bir süre büyürler ve bazıları tedavi olmayı gerektirmeden küçülebilirler veya tamamen kaybolabilirler. Hemanjiom tedavisi cilt üzerinde ki vakalarda ameliyatsız yöntemlerle yapılabilir. Makalemizin akışında hemanjiom ve tedavisi ile alakalı detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hemanjiom, vücudun her yerinde görülebilen bir durumdur. Bazen farklı bölgelerde birden fazlada ortaya çıkabilmektedir. Hemanjiomların herhangi bir boyutu veya şekli yoktur çeşitli büyüklüklerde ve dağınık şekillerde meydana gelebilmektedir. Çoğunlukla cilt üzerinde ortaya çıkmakta olan hemanjiomlar iç organlarda da görülebilmektedir. En sık görülen iç organ ise karaciğerdir.

Hemanjiom Nasıl Gelişir?

Cilt üzerinde meydana gelen hemanjiom, vücudun bir bölgesinde bulunan kan damarlarının olağanın dışında bir şekilde çoğalması ile oluşmaktadır.

Bu damarların neden bir araya geldiği bilimsel olarak henüz netleştirilememiştir. Ancak uzmanların büyük bir kısmı bu durumun hamilelik esnasında plasentada üretilen bazı proteinlerin sebep olduğunu düşünmektedir.

Ciltte görülen hemanjiomlar derinin üst tabakasında yada alt tabakasında yer alan yağlı katmanda oluşabilmektedir. Önceleri ciltte kırmızı bir doğum lekesi gibi görünürken ilerleyen zamanda yavaş yavaş ciltten kabarık bir şekil alabilmektedir.

Hemanjiom Şikayetleri Nelerdir?

Hemanjiomun meydana geldiği bölge ve boyutuna bağlı olarak değişmekle beraber çoğu hemanjiom oluşum esnasında veya sonrasında herhangi bir şikayet göstermemektedir. Boyutları büyük olursa, hassas bir alandaysa yada birden fazlaysa bazen bazı şikayetlerin ortaya çıkmasında rol oynayabilir.

Ciltte ortaya çıkan hemanjiomlar genellikle küçük kırmızı çizikler yada yumrular şeklinde gözlemlenir. Boyutları büyüdükçe bordo renkli doğum lekelerine benzerler. Cilt üzerinde meydana gelen hemanjiomlara renklerinden dolayı çilek hemanjiomu da denilebilir.

hemanjiom tedavisi

Hemanjiom Nasıl Anlaşılır?

Anlaşılması pek zor sayılmaz. En çok yüz bölgesinde karşılaşılan bu rahatsızlık vücudun farklı bölgelerinde kırmızı veya mor renkte olabilir. Zedelememek gereklidir. Kurcalanan ya da bir yere sürtme ile zarar gören damar beni kanamaya maruz olabilir.

Doktora başvurduğunuzda uzman bir doktor cilt üzerinde ki hemanjiomu göz ve el yordamıyla yapacağı fiziksel bir muayene ile kolayca teşhis edebilir. Ancak hemanjiom iç organlarda oluşmuş ise ultrason, MR gibi yöntemlere başvurulur.

Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çoğu zaman tedaviye gerek duyulmaz çünkü hemanjiomlar kendi kendilerine kaybolma eğiliminde olabilirler. Ancak küçülmüyor veya aksine büyüyor ya da şekil değiştiriyor ise ameliyatsız bir şekilde uygulanan kolay tedavi yöntemleri mevcuttur. Teknolojik cihazlar kullanılarak damar beni tedavisi yapılmaktadır. Köpükle veya lazerle uygulanan yöntemler tavsiyemizdir. Bu yöntemleri tercih ederek pratik bir şekilde bu sıkıntıdan kurtulmak mümkündür.

Tedavi Edilmediğinde Ne Olur?

Vücudun farklı bölgelerinde oluşan hastalık yüz bölgesinde kozmetik açıdan çirkin gözükmektedir. Doğuştan gelen bir rahatsızlıksa çocuk büyüdükçe küçülme veya kaybolma gösterebilir. Fakat bunların tam tersine büyüme gösteriyorsa tedavi edilmelidir.

Tedavi edilmediğinde vücudun görünmeyen kısımlarındaysa insanlar pek sorun etmezler. Fakat gayet özenli bir şekilde zedelenmemesi için muhafaza edilmelidir. Aksi taktirde yaralanarak kanamaya maruz kalabilir.

Kliniklerimizde hemanjiom için tedavi yöntemleri uygulamaktayız. Bize size en yakın şubemizden ulaşabilirsiniz.

Hemanjiom İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilmelidir?

Hemanjiom için kalp damar cerrahi uzmanları, çocuk hematoloji ve onkolojisi uzmanları bölümlerine başvurabilirsiniz. Kliniklerimizde hemanjiom tedavileri ameliyatsız yöntemlerle yapılabilmektedir. Detaylı bilgi için WhatsApp canlı destek hattımızı ve iletişim numaralarımızı kullanabilirsiniz.

Referanslar:
Op. Dr. Rüştü KALAÇ – Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır – https://www.ideaklinik.com.tr/hemanjiom-damar-beni/

Yazar: Op. Dr. Rüştü KALAÇ

Op. Dr. Rüştü KALAÇ 1989 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olarak, 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kalp Damar Cerrahi Uzmanlığı İhtisasını tamamlamıştır. Şu an IDEA TIP Şişli'de hasta kabul etmektedir.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz