Anasayfa / Ben Tedavisi / Ben Aldırma Yöntemleri Nelerdir? En İyi Ben Aldırma Tekniği Hangisidir?

Ben Aldırma Yöntemleri Nelerdir? En İyi Ben Aldırma Tekniği Hangisidir?

Bu yazımızda pek çok insanda olan benlerden ve bu benlerin alınma tekniklerinden bahsedeceğiz. Ben aldırma seçeneklerinden önce benin ne olduğundan bahsedilmesi tedavi seçeneklerinin anlaşılması açısından faydalı olacaktır. Bu içeriğimizde ben neden olur, ben çeşitleri nelerdir, ben aldırmam zararlı mı ve ben tedavisi gibi en merak edilen konuların yanıtını ayrıntılı bir şekilde bulabileceksiniz.

ameliyatsız ben aldırma nasıl yapılır

Ben Nedir? Neden Olur?

Benler vücutta bulunan ve cildin rengini düzenleyen hücrelerin belli bir noktada toplanmasından dolayı oluşmaktadır. Renk hücrelerinin belli bir alanda toplanması bölgede değişik renkli doku oluşumuna neden olur. Bu lezyonlara tıbbi literatürde nevüs halk arasında ise ben ismi verilmektedir.

Benler yüzeysel ya da vücuttan kabarık olabilmektedir. Kahverengi, cilt renginde, siyah ya da daha açık renkli olabilirler. Benler çok büyük ihtimalle iyi huyludur. Ancak bazı benlerin kanserleşme riski bulunmaktadır.

Benler genel olarak 3 grupta incelenmektedir. Bunlar;

 • Edinsel Melanositik Nevus
 • Konjenital Melanositik Nevus
 • Diğer nevusler

Edinsel Nevüsler

Edinsel nevüsler sonradan edinilen nevüslerdir. Genellikle hayatın ilk yıllarında ortaya çıkarlar. 20li 30lu yaşlara kadar artış gösterebilirler. Genellikle maksimum sayısa 25 30 lu yaşlarda ulaşır. Edinsel nevüslerde kendi aralarında 3 grupta incelenmektedir. Bunlar; jonksiyonel, birleşik ( compound) ve dermal nevuslerdir.

Konjenital Nevüsler

Konjenital nevüsler doğumla birlikte vücutta bulunan benlerdir. Nadir olarak bebeklik döneminde (ilk 2 yılda ) ortaya çıkabilirler. Yapılan çalışmalar yeni doğan bebeklerin %1inde konjenital nevüsler bulunduğunu tespit etmiştir. Ayrıca doğuştan bulunan ve büyük çaplı olan benlerin kasnerleşme riskini de yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çalışma ile alakalı daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.

Diğer Nevüsler

Diğer nevüsler ise tıbbi olarak küçük farkları olan benlerin gruplandırılmasıdır. Bunlar; displastik, halo, common, blue, miescher, meversen, spitz, red, köklü nevüs.

En Sık Görülen Ben Türleri

Mavi benler, kıllı benler, et benleri ve hemanjiom en sık görülen benlerdir.

Mavi benler ciltten kabarık ya da yüzeysel olabilen mavi, siyah tonlarında benlerdir. Et benleri genellikle sonradan ortaya çıkan ciltten kabarıktır. Ciltten kabarık nevüsler genellikle zararsızdır. Kıllı benler genellikle doğuştan olan ve zamanla hormonların etkisi ile kıllanma meydana gelen benlerdir.

Hemanjiomlar ise diğer benlerden biraz daha farklıdır. Nevüsler cilde rengini veren dokuların bir araya toplanmasına bağlı olarak oluşur. Hemanjiom ise damarların birleşmesine bağlı olarak oluşan damar benleridir.

Ben Aldırmak Zararlı Mıdır?

Benleri olan insanların aklına en çok takılan sorulardan birisi benlerin alınmasının zararlı olup olmadığıdır. Halk arasında ben aldırmanın kansere neden olacağına dair geçersiz bilgiler dolaşmaktadır. Oysa ben aldırmak kansere neden olmadığı gibi ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilecek olası kanserleşme riskini de ortadan kaldırmaktadır.

Benlerin Alınmasının Hiçbir Sakıncası Yoktur.

Bu nedenle estetik kaygı oluşturan benler gönül rahatlığı ile aldırılabilir. Ben aldırma için kullanılan teknikler şunlardır;

 • Ameliyat
 • Krioterapi
 • Lazer
 • Elektrokoter
 • Plazma
 • Radyo Frekans

Ameliyatla Ben Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ben tedavileri arasında en demode olan ve iz bırakan tekniktir. Amaç benin ciltten kesi yapılarak çıkarılmasıdır. Genellikle yapılan kesi ben kadar veya benden daha büyük bir ize neden olmaktadır. Bu nedenle estetik kaygı ile ben aldırmak isteyen bir hasta için gereksiz bir tekniktir. Özellikle ameliyatsız ve iz bırakmayan tekniklerin eliştirilmesi ile güncelliğini neredeyse tamamen kaybetmiştir. Yalnızca bazı devlet hastanelerinde uygulayıcısı kalmıştır. Aşağıdaki görselde ameliyat sonrası kalan iz görülmektedir.

Ameliyatsız Ben Aldırma Yöntemleri

Teknolojinin sağlık alanına da katmış olduğu yenilikler sayesinde günümüzde ben tedavileri ameliyatsız yöntemlerle çok pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

Krioterapi (Dondurma)

Krioterapi de amaç bene çok düşük sıcaklıklar uygulanarak çürüyüp düşmesini sağlamaktadır.  İşlem sırasında karbondioksit veya azot gazı bir cihaz yardımıyla kullanılır. Eksi 90 derecelerdeki cihaz bene dokundurulur. Düşük ısı cildin protein yapısını değiştirerek soğuyup çürüyerel düşmesini sağlar. Ameliyattan daha kolay bir yöntemdir. Ancak dezavantajları bulunmaktadır. Hastada 10 gün kadar ağrı olabilir. İstenenden fazla dokuya etki edilmesi halinde sağlıklı dokular zarar görür. Bu durumda iz kalmasına veya çukurluk oluşmasına neden olur. Hasta konforu az ve iz kalma riski fazla olduğu için tavsiye edilen bir teknik değildir.

Lazerle Ben Aldırma

Lazer tedavisi sağlık alanında pek çok kez adını duyurmuştur. Lazerin kullanıldığı tedavi alanlarından biriside ben tedavisidir. Lazer cihazı yüzeysel ve koyu renkli benlere uygulanmaktadır. Ciltten kabarık, açık renkli nevüslerde yetersiz kalmaktadır. Lazer cihazı ile silinen benlerde iz kalma ve çukurluk oluşma riski yoktur. Yalnızca her bende uygulanamamaktadır.

Elektrokoter Yöntemiyle Ben Alma Tedavisi

Koter cihazı lazer cihazı kadar bilinmez ancak lazer cihazı kadar aktif olarak kullanılır. Koter cihazı yüksek ısı ile çalışan bir cihazıdır. Yüksek ısısı sayesinde ameliyatlarda neşter mantığı ile kullanılmaktadır. Koter oldukça yüksek güçlü bir cihazdır. Bu sayede özellikle kanamalı durumlarda kanamayı durdurma etkisi bulunmaktadır.

Ben tedavisi de koter cihazının kullanıldığı alanlardan birisidir. Radyo frekans cihazının kullanılması ile güncelliği azalmıştır. Bunun nedeni ise cihazın gücünün fazla olmasına bağlı olarak istenmeyen doku kayıpları yaşanmasıdır. Cihazın yüksek ısısının derinlere etki etmesi çukurluk oluşmasına neden olabilmektedir. Alternatif ve risksiz yöntemler bulunmasından dolayı koter tekniğinin uygulayıcısı azalmıştır.

Plazma Yöntemiyle Ben Sildirme

Plazma tedavisi Plexr ismi verilen bir cihaz yardımı ile uygulanır. Amaç derinin ince katmanlar halinde kaldırılmasıdır. İnce katmalar halinde kaldırılması iz kalma riskini en aza indirmektedir. Cihazın cilde yaklaştırılması ile ciltle cihaz arasında kalan hava plazma haline geçerek cildin üst yüzeyinin buharlaşmasını sağlar. Bu sayede istenmeyen dokular ortadan kaldırılmış olur. Başarılı bir yöntem olmasına rağmen yalnızca yüzeysel benlerde kullanılabilmektedir. Ciltten kabarık benlerde etkisiz kalmaktadır.

Radyo Frekansla Ben Tedavisi

Ben aldırma için geliştirilmiş en başarılı tekniktir. Mantığı koter ve plazma ile aynıdır. Radyo frekans cihazı radyo dalgalarını yüksek ısıya dönüştürmektedir. Cihaz yüksek ısılara ulaşabilmesine rağmen etki alanı hassas bir şekilde ayarlanabilmektedir. Hassas şekilde ayarlanması sayesinde cildin üst yüzeyinden hafif katmanlar şeklinde buharlaştırma yapılabilmektedir. Bu sayede iz kalma ve çukurluk oluşma riski bulunmamaktadır.

Ayrıca yüzeysel ve kabarık benlerde başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Bu sayede her bende güvenle uygulanabilmektedir. Sizde benlerinizden radyo frekans yöntemi ile 5 dakikada iz kalmadan kurtulmak isterseniz IDEA Klinik Şişli kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

(0212) 246 10 04 numaralı telefondan veya web sitemizden randevu alabilirsiniz. Ayrıca aklınıza takılanları yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Ameliyatsız Yöntemlerle Ben Aldırmanın Avantajları Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber geliştirilen yeni teknikler ile ameliyatla yapılan ben tedavisi teknolojiyi yakından takip eden doktor ve klinikler tarafından terk edilmiştir. Ameliyatsız ben aldırma işleminin avantajları şu şekilde sıralanabilir.

 • Ameliyatla yapılan tedavideki gibi ameliyat yada dikiş izi kalmaz
 • Dikiş atılmadığı için dikiş aldırma durumu söz konusu değildir
 • Bakım yada pansuman gerektirmemektedir
 • Ben aldırdıktan sonra ki gün duş alınabilir
 • İz ya hiç kalmaz yada belli belirsiz şekilde minimal olabilir
 • İşlem ardından herhangi bir ağrı olmaz
 • İyileşmesi ameliyata göre çok daha hızlıdır

Bitkisel Ben Tedavisi Olur mu?

Ben yapısal bir problem olup vücuttan uzaklaştırılması için çeşitli yöntemler vardır. Bitkisel kürlerle beni estetik biçimde düşürmek yada yakmak mümkün değildir. Piyasada benleri tedavi ettiğine dair satılan asit içerikli ürünler cildinizin haddinden fazla yanmasına yada mevcut benlerin kozmetik olarak çok daha kötü bir görünüme sahip olmasına yol açabilir. Bu doğrultuda bitkisel yada benzeri yöntemlerle evde ben tedavisi uygulamanız asla tavsiye edilmez.

Ameliyatsız Ben Tedavisinin Yan Etkisi Var mı?

IDEA Kliniklerin tümünde uzun yıllardır ameliyatsız ben aldırma yöntemleri uygulanmakta olup herhangi bir yan etkisi görülmemiştir. Derinliği cilt içerisine doğru fazla olan benlerin tedavisinde çukurluk görülebilir. Bu durum çok nadir görülmekte olup yan etki olarak kabul edilmez. Ben tedavisinin ardından ortaya çıkan pembe görünüm ise yan etki değil, iyileşme sürecidir.

Ben Aldırma İçin Yaş Sınırı Var mı?

Ameliyatsız ben tedavisi için herhangi bir sınırlama yoktur. Her yaşta ki insana ben aldırma işlemi güvenli bir şekilde uygulanabilir. Burada asıl önemi olan nokta benin tarzıdır. Örneğin 1-2 aylık bir bebekte damar beni mevcutsa ve gün geçtikçe gelişiyorsa daha fazla büyümemesi için tedavisi rahatlıkla yapılabilir.

Fakat önemsenmeyecek düzeyde küçük ve dikkat çekmeyen bir bense ve çocuk bundan rahatsızlık duymuyorsa tedavisi ertelenerek çocuğun kendi karar vereceği yaş beklenebilir.

Küçük yaşlarda çocukların çevresi de önemlidir. Örneğin ilkokul çağındaki bir çocuğun yüzünde yada görülen bir bölgesinde mevcut olan benle dalga geçiliyorsa çocuğun sosyal bakımdan olumsuz etkilenmemesi için beni tedavi ettirilebilir.

Ben Tedavisi İçin Hangi Bölüme / Doktora Gidilir?

Ben tedavisi işlemi ameliyatsız yöntemleri uygulayan dermatoloji, plastik cerrah ve genel cerrahi uzmanları tarafından yapılabilir. Burada asıl önemli olan nokta doktorun teknolojiyi takip etmesi ve tecrübedir. IDEA Kliniklerin tümünde ben tedavisi konusunda tecrübeli genel cerrahi uzmanları hizmet vermekte olup ameliyatsız yöntemler için gerekli donanıma sahiptir.

Referanslar:

Yavuz, G. Ö., & Yavuz, İ. H. (2014). Melanositik Nevusler. Van Tıp Dergisi21(4), 259-268.

Op. Dr. Atilla KAYA – Ben tedavisi nasıl yapılır – https://www.ideatip.net/ameliyatsiz-ben-tedavisi-nasil-yapilir

Yazar: Op. Dr. Canan ERDEM

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. 2000 yılında Kartal Eğitim Araştırma Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanlığı İhtisasımı tamamladım. Makat hastalıkları (Proktoloji), ben, nasır, kondilom ve siğil gibi hastalıkların tedavisini yapmaktayım.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz