Anasayfa / Diğer / Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çoğu insanın karşılaştığı bir problemdir. Varlığı bir çok kişiyi rahatsız etmese de aslında bir hastalıktır. Human Papilloma Virüs (HPV) siğil taşıyan insandan insana geçmesine neden olan bir virüstür. HPV’nin bulaştığı insanların vücudunda haftalarca kuluçka dönemi oluşmaktadır. Bu dönemin ardındansa kişinin vücudunda siğil oluşumuna yol açmaktır. Çoğunlukla makat bölgesinde oluşan türü bulaşıcı vakıa olarak görülmektedir. Bu sıkıntının tedavisi sabır ister, çünkü zaman alabilmektedir.

siğil nedir tedavisi nasıl yapılır

Siğil Bulaşıcı mıdır ?

Tüm siğiller bulaşıcıdır demek yanlış bir ifade olur. El ve ayaklarda görülen siğiller çok az bulaşma riski taşımaktadır. Bu bölgede oluşan vakıalar başka biriyle temas haline geçildiğinde bulaşma göstermezler. En fazla risk taşıyan genital ve anal bölgede meydana gelen siğillerdir.

Makat siğili (Kondilom) Nedir, Neden Olur?

Makat bölgesinde meydana gelen siğillere kondilom ismi verilmektedir. Kadın ve erkek farkı olmadan tüm herkeste oluşabilir. Bu bölge temizlik yönünden biraz daha zayıf olduğundan dolayı bu alanda kolay ilerleme gösterir. Bu rahatsızlık cinsel ilişki sırasında da bulaşabilir. Eğer bu tarz bir ilişki yaşanmadıysa, kondilomu olan biriyle aynı tuvalet kullanılmış olabilir. Çünkü kondilomu olan birinin kullandığı klozete el veya makatın temas etmesi halinde bulaşma olasılığı çok yüksektir. Bu vakıaların tedavisi için ameliyat gerekmemektedir.

Vajinal Siğil

Makat bölgesinde oluşabildiği gibi, genital bölgesinde de karşılaşılmaktadır. Bu bölgede oluşan siğiller de cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Partnerinizin cinsel organında siğil varsa prezervatif kullanılarak önlem alınmalıdır. Yoksa bulaşma olasılığı çok fazladır.

Kondilomun Tedavisi Var mı ?

Yazımızın başlarında da bahsettiğimiz üzere bu hastalığın tedavi edilebilmesi için sabır ve zaman çok önemlidir. Bir günde tedavi edilmesi söz konusu olan bu rahatsızlıkta iyileşmesi uzun sürebilmektedir. Tedavinin ilk yapıldığı zamandan itibaren zaman zaman kontroller yapılmalıdır ve siğillerin komple kaybolması sağlanmaktadır. Tedaviden sonra bu kontroller yapılarak yeni siğillerin baş gösterip göstermediği takip edilmektedir.

Lazerle Siğil Tedavisi

Lazer günümüzün teknolojik tedavi yöntemlerinden biridir. Bir çok rahatsızlığın tedavisinde oldukça aktif bir şekilde kullanılmaktadır. IDEA Klinik Şişli ve diğer tüm şubelerinde lazer yöntemi siğillerin tedavisinde etkin olarak kullanılmakta olup son derece başarılı bir yöntemdir. Hemoroid yani basur hastalığının tedavisinde kullanılan ve İRC adı verilen yöntem halk arasında lazer olarak adlandırılmaktadır. Son derece kolay uygulanan bu yöntemde lazer ışığı siğilin üzerine dokundurulur böylece lazer ışığının siğilin üst tabakasına verdiği ısı ile deriden ayrılmasını sağlar. 2-4 saniye kadar kısa bir sürede siğil yok olur ve tertemiz bir deri ortaya çıkar. İşlem bölgesel uyuşturma yardımıyla yapılır. Tedavi sonrasında hasta günlük yaşantısına ara vermeden devam edebilir. Bir kaç gün içerisinde işlem yapılan alan tamamen iyileşir.

Elektrokoter Yöntemi

bu problemin tedavi edilmesinde kullanılmakta olan en başarılı yöntemlerden biridir. Amaç vücutta oluşan siğilleri elektrik akımı aracılığıyla yakmaktır. %100 başarı gösteren bu tedavi yöntemi siğilin yoğunluğuna göre uygulanmakta ve 1-2 seans sürmektedir.

Radyo Frekans Yöntemi

Elektro koterden gibi etkili ve başarılı bir yöntemdir. Amaç radyo dalgaları kullanılarak siğillerin tahrip edilmesidir. En başarılı ve etkili yöntem denilebildiği gibi, IDEA Klinik tarafından tavsiye edilmektedir.

Tedavi ücreti

Siğillerin oluştuğu bölgeye ve çokluğuna göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla net bir fiyat verilememektedir. Bunun için muayene olunması gerekmekte olup bu sayfamızdan ayrıntılı bilgiye ulaşmanız mümkündür.
https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html
https://www.idea klinik.com/tedavi-ucretleri.html

Yazar: Op. Dr. Canan ERDEM

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. 2000 yılında Kartal Eğitim Araştırma Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanlığı İhtisasımı tamamladım. Makat hastalıkları (Proktoloji), ben, nasır, kondilom ve siğil gibi hastalıkların tedavisini yapmaktayım.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz