Anasayfa / Kıl Dönmesi / Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

İnsanlara yönelik bir çok hastalık bulunmaktadır. Tabi bu hastalıkların bir çoğu tamamen önemsenmeyen ve ciddiye alınmayan faktörler doğrultusunda baş göstermektedir. Aslında bazılarına hastalık bile denemez, rahatsızlık demek daha doğru bir tabirdir. Çünkü tamamen tedbirsizlikten dolayı karşılaşılan bir sorundur.

Bir çok problem ilaçla ya da benzeri pratik yollarla tedavi edilebilir tipte iken, bazıları mutlak surette tedavi edilmesi gereken problemlerdir. Bunlardan biri de kıl dönmesi sorunudur.

kıl dönmesi nasıl geçer

Bir çok insan kıl dönmesinin meydana gelme sebebini yanlış bilmektedir. Bu doğrultuda öncelikli olarak özetle nasıl ve neden meydana geldiğini hatırlayalım.

Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur?

Daha çok genç yaşta ki erkeklerde meydana gelmekte olan bir sorundur. Bu problemin tıbbi ismi pilonidal sinüs olarak tabir edilir. Daha çok kuyruk sokumu bölgesinde oluşur. Saçtan, enseden ya da benzer kıllı bölgelerden kuyruk sokumuna düşen saç teli, kıl, elbise tozu ya da cilt kalıntıları gibi yabancı maddelerin cilt üzerinden delik açması ve bu delikten içeri girerek yumak meydana getirmesinden dolayı oluşmaktadır. İlk ortaya çıktığı gibi hissedilmeyen yumak sürekli yeni yabancı maddelerin girişi ile ilerleme göstermektedir.

Kapsül İle Birlikte Tamamen Çıkarılmalıdır

Cilt altına yabancı maddelerin giriş yaparak yumak oluşturduğundan bahsettik. Bilindiği üzere bazı bölgelerde vücut yabancı cisimlerle karşılaştığı zaman reaksiyon verir. Aynı unsur bu rahatsızlık için de geçerlidir. Yumakla karşılaşan vücut yabancı olarak algıladığı için etrafını bir kapsülle sararak zarar verme olasılığını düşürmektedir. Fakat bu kapsül sert ya da hızlı oturuşlar sonucunda patladığında kişide şikayetlerin meydana gelmesine neden olmaktadır.

Kapsül Patladığında Şikayetlere Yol Açar

Kapsülün patlama anına kadar geçen zaman içerisinde bu problem kolay kolay şikayetlere maruz bırakmamaktadır. Fakat kapsülün patlaması ile birlikte kıl dönmesi sorunu yaşayan kişi ızdırap çekmeye başlar çünkü kapsül patladığı gibi vücut tekrar koruma mekanizmasını aktif hale getirerek yabancı cisimleri tahrip etmek amacıyla bir sıvı salgılar. Bu sıvının maalesef maddeleri yok etme gibi bir üstünlüğü ve başarısı mümkün değildir. Dolayısıyla vücut içerisinde ki sıvının dışarı çıkması gerekmektedir, çıkacak yolu olmadığından iltihaplanmaya yüz tutar ve bu iltihaplanma yani apse rahatsızlık yaşayan kişinin oldukça şiddetli acı, ağrı ve yanma gibi şikayetleri yaşamasına sebep olur.

Tek Yolu Tedavi Edilmesidir

Bu rahatsızlığın ilaç, krem ya da benzeri bitkisel karışımlarla tedavisi mümkün değildir. Aynı şekilde kesi yapılmadan ameliyatsız bir şekilde tedavisi de mümkün olmamaktadır. Cilt altında bulunan yabancı maddeleri cilt üzerinden lazer ya da benzeri teknolojik cihazlarla yok edilmesine imkan yoktur. Bir çok rahatsızlığın tedavisinde üstün etki ve başarı gösteren lazer bu rahatsızlık için sınıfta kalmaktadır.

Belirttiğimiz gibi tek çözüm yolu cerrahi yöntemlerle alınmasıdır. Kıl dönmesi rahatsızlığına yönelik geliştirilmiş olan 14 civarı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerin bu kadar çok olması sürekli kişide daha dezavantaj oluşması ve avantaj yaratılmasına yönelik tekniklerin geliştirilme çabasından kaynaklanmaktadır.

Tekniklerin modifiye edilmesi ile geliştirilen ve günümüzde en avantaj sağlayan yöntemlerden biri olan mikro sinüsektomi kullanımıdır.

Aşağıda ki video da farklı bir tedavi yöntemiyle, mikro sinüsektomi yöntemi arasında ki farkı kıyaslayabileceğiniz gibi. Mikro sinüsektomi yönteminin ne kadar avantajlı bir teknik olduğunu da fark edebilirsiniz.

Muayene ve tedavi için size en yakın kliniğimiz ile telefon numaralarımızdan irtibat kurabilir. Uzman hekimlerimiz tarafından tedavi olmanızı sağlayabilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. Canan ERDEM

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. 2000 yılında Kartal Eğitim Araştırma Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanlığı İhtisasımı tamamladım. Makat hastalıkları (Proktoloji), ben, nasır, kondilom ve siğil gibi hastalıkların tedavisini yapmaktayım.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz