Anasayfa / Varis Hastalığı ve Tedavisi / Varis Nasıl İyileşir

Varis Nasıl İyileşir

varis-nasil-iyilesir

İlk olarak rahatsızlığınızın varis olup olmadığından emin olmak gerekmektedir. Eğer bu tanıyı kendi kendinize koyduysanız doğru olduğundan kesin bir şekilde emin olmak için bir kalp damar cerrahisine muayene olmanız gerekmektedir. Muayene olduktan sonra doktorunuz size tedavi yöntemlerinden bahsedecek ve sizin için en uygun olanı seçecektir. Fakat tedavi yöntemleri için bilmeniz gereken önemli konular vardır. Biraz bunlardan bahsedelim.

Öncelikle bilmeniz gereken 2 şekil tedavi olduğudur. Bunlar ;

1- Ameliyatla varis tedavisi

Klasik ameliyat yöntemiyle uygulanan tedavi yöntemidir. Bacakta belli büyüklüklerde kesi ya da kesiler yapılarak hasar görmüş ve fonksiyonlarını yitirmiş damar veya damarlar alınarak yapılmaktadır. Bir çok kurumda teknolojinin getirmiş olduğu ameliyatsız tedavi yöntemleri için cihazlar bulunmadığından dolayı sizlere ameliyatı önerirler. Fakat ameliyatın bir çok dezavantajı vardır.

Ameliyat esnasında narkoz kullanılmaktadır. Ameliyat bitiminden sonra 1 hafta boyunca hastanede kalmanız gerekmektedir. Hastaneden taburcu olmanızın ardından evde 25-45 gün aralığında istirahat etmeniz gerekmektedir. Bu da iş, özel ve sosyal hayatınızın olmayacağı anlamına gelmektedir. Bu kadar uzun süre boyunca evde yatmak tüm işlerinizi alıkoyacağı gibi sıkıcı olduğundan çekilmez bir hal alacaktır.

Bunların dışında vücudunuzda kesiler olduğundan bu kesiler dikişle kapatılmaktadır. Dolayısıyla dikiş izleri kalacaktır. Erkekler için çok problem olmasada bayanlarda etek ya da şort kullanımında rahatsız edici olmaktadır.

Klasik ameliyatla tedavi olan hastaların en çok şikayet ettiği konuları ele aldık, şimdi de ameliyatsız tedavi yöntemlerinden ve avantajlarından bahsedelim.

Ameliyatsız varis tedavisi

Teknolojinin getirdiği yenilikler sağlık alanında da kullanılmaya başlanmış olup, bu teknolojik alet ve cihazlarla ameliyatsız tedaviler uygulanmaktadır. ayrıca bu yöntemler sayesinde hasta özel, sosyal ya da iş hayatında herhangi bir kayıp yaşamaz. Tedavisi çok kısa bir sürede yapılır ve kalkarak günlük hayatına devam eder. Herhangi bir aksama olmamaktadır.

Radyo Frekans Tedavisi
Radyo frekans yöntemi yalnızca ilk başlayan varisler için uygulanabilen bir yöntemdir. Orta varislerde de çok büyük derecede olmayanlarda da uygulanabilir. İsminden dolayı korku ve şüphe uyandıran radyo frekans herhangi bir radyasyon vs. içermez. Daha çok kılcal varislerin tedavisinde kullanılmakta olup tek seansta %95 başarı göstermektedir.

Lazer Tedavisi
Daha çok kılcal damarlar için yani varisin ilk evrelerinde uygulanmakta olan bir tür tedavi yöntemidir. Bir çok rahatsızlığın tedavisi için kullanılmakta olan lazer, kılcal damarlarda oluşmuş olan varisler içinde uygulanmaktadır. Lazer ısısı 60-80 dereceye kadar çıkabildiğinden dolayı hastanın herhangi bir acı ve ısı hissetmemesi için bölgeye soğuk jel uygulanmaktadır. Soğuk jel uygulandıktan sonra lazer tedavisine başlanılır.

Köpük Tedavisi
En çok tercih ve tavsiye edlen ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinden biridir. Bu yöntemde hasar gören damarın içerisine ilaç ve hava karışımı ile oluşan köpüğe benzer madde enjekte edilerek, damarın büzülmesi ve yok edilmesi sağlanır. Uygulamanın yapıldığı damar ya da damarlar tamamen yok olduğundan dolayı yine aynı damarlarda varis olması söz konusu değildir.

Varis tedavisi için sülük, bitkisel, çorap, ya da farklı krem ve ilaçlar işe yaramamaktadır. Bu gibi ürün ya da maddeler sadece şikayetlerinizi anlık olarak azaltmak için kullanılabilir. Herhangi bir tedavi üstünlükleri yoktur. Tedavi ettiğini iddia eden kişi ya da kişiler para kazanma hırsı insan sağlığının önüne geçmiş kişilerden ibarettir.

Sülükle tedavi diye birşey yoktur. Varis toplardamar genişlemesinden dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Damarlar genişleme gösterdiğinden dolayı içerisinde ki kapakçıklar hasar görür ve kanı kalbe pompalayamaz. Dolayısıyla kan ayaklarda birikmeye başlar. Sülük kan emici bir hayvan olduğundan dolayı sadece bu biriken kanı emer. Kısa bir süre rahatladığını hisseden hasta tedavi olduğunu sanır fakat bir süre sonra damar düzelmediğinden dolayı tekrar kan birikmesine yol açacaktır.

Varis olmamak için veya olduysanız bile ilerlemesine engel olmanız için alınması gereken tedbirler ;

1- Yürüyüş, koşu, yüzme ve egzersiz benzeri sporlar yapabilirsiniz.
2- Uzun süre ayakta veya oturarak hareketsiz kalmamalısınız. İş icabı bu pozisyonlarda durmanız gerekli olsada durduğunuz yerde hareket etmelisiniz. Ancak 40-45 dk da bir yerinizden hareket ederek dolaşmanızda fayda vardır.
3- Kan dolaşımına engel olacak şekilde dar, sıkı giyinmeyin. Yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının.
4- Sıcak ortamda durmayın. Sauna, hamam veya güneşlenmek gibi etkinliklerden kaçının.
5- Sigara içmeyin.
6- Alkol kullanmayın.
7- Akşamları uzandığınızda bacaklarınızı yastık, minder gibi araçlar kullanarak bacaklarınızın yukarıda durmasını sağlayın.

Varis rahatsızlığınız varsa Idea kliniklerinin 5 şubesinden size en yakın olanına giderek ücretsiz olarak muayene olabilirsiniz. Hekimlerimiz sizi ücretsiz olarak muayene ettikten sonra hangi tedavi yöntemini tercih edeceğini belirtecektir.

varis hakkında daha detaylı bilgilere https://www.varistedavi.gen.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. Rüştü KALAÇ
Op. Dr. Rüştü KALAÇ 1989 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olarak, 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kalp Damar Cerrahi Uzmanlığı İhtisasını tamamlamıştır. Şu an IDEA TIP Şişli'de hasta kabul etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz