Anasayfa / Varis Hastalığı ve Tedavisi / Varis Çorabı İşe Yarar mı?

Varis Çorabı İşe Yarar mı?

Varis çorabı, toplardamar rahatsızlığı olan kişilerin kullanması halinde ağrı, sızı, yorgunluk ve ağırlık hissi gibi şikayetleri azaltacak özelliktedir. Fakat toplumda insanlar varislerinin geçeceğini sandıkları için varis çorabı giyerler. Oysaki bu imkansızdır. Baskılı ve sıkı yapısı sayesinde bacakları toparlayarak şikayetlerin azalmasına büyük oranda katkı sağlayan bu çorapların ne yazık ki hastalığı iyileştirme gibi bir üstünlüğü bulunmaktadır.

Bu yanlış algı genellikle varis hastalarının aile hekimlerine gitmesinden kaynaklanır. Orada görev yapan doktor damar genişlemeleri için herhangi bir bilgiye sahip olmadığından hastayı uygun bölüme sevk etmek yerine varis çorabı reçete eder. Dolayısıyla hastada bu yönde varis çorabını kullanarak iyileşeceğini düşünür.

varis çorabı işe yarar mı

Çoraplar standart değildir ve gelişi güzel alınması önerilmez. Hastanın bacaklarında bulunan varislerin boyutu, tipi ve yoğunluğuna göre doğru numarada ki çorabın giyilmesi gerekir. Bu da muayene sonucunda belli olmakta ve doktor tarafından reçete edilmektedir.

Varis Çorabı Doğru Kullanıldığı Taktirde İşe Yarar
Üstte belirtildiği üzere hasta öncelikle doktor muayenesi olmalıdır. Bu doğrultuda eğer tedavi olmak gerekmiyorsa ya da o dönem içinde olunamayacak ise varis çorapları ile hem rahatsızlığın ilerlemesi yavaşlatılır hem de şikayetler büyük oranda azalmaktadır. İlk günlerde aşırı sıkan ve baskı uygulayan çorabı giymek zor gelse de ilerleyen günlerde hem bacaklarınızın alışır hem de siz yakınmalar minimize olduğu için rahat edersiniz.

Doktor tarafından reçete edilmeden alınarak kullanılan çorap hiç bir olumlu etki göstermediği gibi tam tersine varislerin ilerlemesine de sebep olur.

Varis Çorabının Faydaları

Yazımızın başından bu yana bir kaç kere dile getirdiğimiz gibi çorapların herhangi bir iyileştirme özelliği ve üstünlüğü bulunmamaktadır. Hastalar çorapları yalnızca şikayetlerini indirgemek ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için kullanmalıdır. Kesinlikle tedavi edeceği yönünde bir beklenti içinde olunmamalıdır.

Varis Çorabı Kimlere Önerilir
Bu ürünlerin kullanılması için varislerin ilerlemiş ya da başlamış olması gerekmemektedir. Tüm varisleri olan kişiler ya da işi gereği sürekli ayakta durması gereken kişiler kullanabilmektedir. Bazı çoraplar çok sıkı ve baskı uyguladığı gibi bazıları diz altı ve orta basınç uygulayabilmektedir. Doktorunuzun tavsiyesine göre doğru ürünü kullanmanız önerilir.

Varis Çorabı Çeşitleri
Günümüzde eskisi gibi yalnızca tek çeşit değil, bir çok tipte çorap mevcuttur. Erkekler ve bayanlar için farklı tasarımlarda modeller bulunur. En fazla kullanılan çeşidi orta basınçta ki diz altı çoraplardır.

Sonuç olarak, şikayetlerin tam olarak sonlanmasını ve rahat etmeyi arzulayan kişilerin tedavi olmaları önerilmektedir. İş, güç ve özel hayat kaybı yaşamadan kesi, pansuman, ameliyat ya da istirahat gibi dezavantajlarla karşılaşılmayacak ameliyatsız tedavi yöntemleri tavsiye edilmektedir.

https://www.varistedavi.gen.tr/varis-corabi

Yazar: Op. Dr. Rüştü KALAÇ

Op. Dr. Rüştü KALAÇ 1989 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olarak, 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kalp Damar Cerrahi Uzmanlığı İhtisasını tamamlamıştır. Şu an IDEA TIP Şişli'de hasta kabul etmektedir.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz