Anasayfa / Varis Hastalığı ve Tedavisi / Şişli Varis Tedavi Merkezi

Şişli Varis Tedavi Merkezi

Özellikle nüfusun çok fazla olduğu İstanbul’da, pek çok varis hastası bulunmaktadır. Bu doğrultuda varis konusunda tedavi hizmeti sunan bir çok sağlık merkezi yer almaktadır. Varis tedavisi yapan merkezler araştırılırken uygulanan yöntemlerin gözden geçirilmesi esastır. Bir çok hasta araştırmadan tedaviye başvurduğunda sonuç üzücü olabilmektedir. Gidilecek sağlık merkezi veya doktora tedavi yöntemleri, kullanılan donanımlar, doktor tecrübesi ve tedavi şekli göz önünde bulundurularak karar verilmesi büyük oranda avantaj sağlayacaktır.

Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemleri Önceliğiniz Olmalı

10-15 yıl kadar öncesine kadar sadece ameliyat ile tedavi edilebilen varis hastalığı günümüzde ameliyatsız yöntemlerle pratik ve modern şekilde tedavi edilebilmektedir. Ameliyatsız varis tedavi yöntemlerinin hastanede yatma, narkoz, pansuman gibi dezavantajları bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra tedavi olan hasta günlük hayatına ara vermeden iş, okul ve sosyal hayatına aralıksız devam edebilmektedir. Ameliyat ile yapılan varis tedavilerinde ise maalesef hastane ve evde istirahat etmenin yanı sıra, pansuman, narkoz, ilaç kullanımı gibi dezavantajlar bulunmaktadır.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Tüm Sağlık Merkezlerinde Olur mu?

Ameliyatsız yöntemler her hastane ya da sağlık merkezinde yapılamamaktadır. Bu sebeple hastanın tedavi olmadan önce tüm merkezler hakkında detaylı araştırma yapması kendi açısından faydalı olacaktır. Gerekli teknoloji, donanım ve birikime sahip olan merkez ya da doktorlara başvurulması önem teşkil edecektir. Kısacası ameliyatsız yöntemler her hastanede yada merkezde maalesef uygulanmamaktadır.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Nasıl ve Hangi Yöntemlerle Yapılmaktadır?

İnsanlar ameliyatsız yöntemlerle denildiğinde çoğunlukla ilaç, krem, bitkisel kürler ya da varis çorabı gibi araçlarla tedavi edildiğini düşünebilmektedir. Ancak bunlar bir tedavi yöntemi değil, sadece şikayetlerin azalmasına yönelik yapılabilecek bazı seçeneklerdir. Varislerin tamamen iyileşmesi ve şikayetlerinin komple yok olması için yapılacak cerrahi ameliyatsız yöntemler söz konusudur. Lazer, radyo frekans, köpük skleroterapi ve yapıştırma gibi yöntemler son derece avantajlı ve gelişmiş varis tedavi yöntemleridir.

Skleroterapi ve Köpükle Varis Tedavi

Toplumda iğneyle varis tedavisi olarak da tabir edilen bu yöntem cilt üzerinden özel bir ilacın damar içerisine enjekte edilmesi ile yapılmaktadır. Uygulanması oldukça pratik bir yöntemdir. Skleroterapi de ilaç saf halde enjekte edilir, saf ilaç hava ile reaksiyona sokulduğunda ise beyaz köpük benzeri bir yapıya benzeyen hal alır bu şekline de köpük yöntemi ismi verilmektedir. Hava ile reaksiyona sokulmasının sebebi az miktarda ki ilaç ile daha fazla alanı kapsaması içindir. Bu doğrultuda uygulama daha ekonomik olabilmektedir. Hasta tedavi sonrasında özel hayatına ara vermeden devam edebilir. Hem kılcal hem de diğer orta ve büyük varisler için uygulanabilecek bir yöntemdir.

RadyoFrekans ile Varis Tedavisi

Kılcal varislerin tedavisinde kullanılabilen, teknolojinin getirmiş olduğu bu gelişmeler ile hem hasta hem de doktor yönünden oldukça avantajları olan bir yöntemdir. Radyo dalgalarının ısı enerjisine dönüşmesini sağlayan cihazın ince uçlu aparatı ile tüm kılcal damarlar yok edilerek, tedavi edilmektedir. Modern ve pratik bir yöntem olan RF’nin cilt üzerinden ve cilt altından olmak üzere iki ayrı kullanım şekli mevcuttur.

Lazerle Varis Tedavisi

Radyofrekans tedavisi gibi oldukça avantajlı ve kolay uygulanan bir yöntemdir. Cilt altından ve cilt üzerinden olmak üzere iki ayrı şekilde uygulanabilir. Yalnızca kılcal damarların tedavisi için uygundur.

Yapıştırma Yöntemiyle Varis Tedavisi

Varisli damarların iki cephesinin birbirine yapıştırılarak, kan akışının durdurulmasına dayanan bir diğer avantajlı yöntemdir. ilerleyen varis vakalarında sıklıkla kullanılan bu yöntemde çok küçük bir kesi uygulanmaktadır. Bu kesi ile varisli damara iletilen kılavuz telin ardından yapıştırıcı gönderilmektedir. Tel tekrar geri çekildiğinde damarlar yapışarak kan akışı durdurulur. Damarlarda kan akışı olmadığından varislerde yok olmaktadır.

Varis Tedavi Ücretleri Ne Kadar?

Varis tedavi ücretleri net olarak belirtilemez. Bu tamamen hastanın varislerinin tipi, yaygınlığı ve kullanılacak olan yöntem ya da yöntemlere göre değişiklik göstermektedir. En doğru fiyat bilgisi muayene sonrasında doktor tarafından belirlenmektedir. IDEA Klinik, İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’de toplamda 6 şubesi ile hizmet vermektedir. Her şubesinde gelişmiş donanımlar bulunur ve konusunda birikimli doktorlar hizmet vermektedir.

IDEA Klinik, Varis muayenelerini ücretsiz sunmaktadır. 6 kliniğimizden size en yakın olan şubemizden randevu alarak, ücretsiz varis muayenesi olabilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. Rüştü KALAÇ

Op. Dr. Rüştü KALAÇ 1989 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olarak, 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kalp Damar Cerrahi Uzmanlığı İhtisasını tamamlamıştır. Şu an IDEA TIP Şişli'de hasta kabul etmektedir.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz