Anasayfa / Anal Fissür / Makat Çatlağı Botox Tedavisi

Makat Çatlağı Botox Tedavisi

Makat çatlağı erkek ve kadınlarda yaşanılan bir rahatsızlık olmasına rağmen, kadınlarda daha fazla karşılaşılmaktadır. Makat bölgesinde aşırı acı, ağrı ve yanma şikayetleri getiren rahatsızlığın oluşumunda ki en temel sebep tıpkı basurda ki gibi kabızlık ve beraberinde gelen ıkınmadır. Bunlar dışında çok fazla karşılaşılmasa da bir kaç sebebi daha vardır. (bkz: makat çatlağı sebepleri )

botoksla makat çatlağı tedavisi

Makatta çatlak probleminin ilk ortaya çıktığı zamanlarda sadece dışkılama esnasında ve sonrasında karşılaşılan şikayetler bir süre sonra daha da artış göstererek gün içine yayılmaktadır. Fakat bu ilk evrelerde fark edilen rahatsızlık için konusunda uzman bir hekime başvurulup muayene olunduğunda uygun bir krem ya da benzer bir ilaçla tedavisi mümkün olabilmektedir. Fakat ciddiye alınmaması ya da geçer deyip muayene olunmadığı taktirde (genelde 15 gün sonra) hastalık kronikleşerek hem şikayet derecesi artmakta hem de hastalığın ilaçla tedavi edilme süresi geçmiş olmaktadır. Bundan sonra ki tedavisi her halükarda cerrahi bir tedavi gerektirmektedir.

Eskiden günümüze klasik ameliyatla tedavi edilen bu hastalığa teknolojinin sağlık alanında da gelişmesi ile birlikte alternatif yöntemler bulunmuştur. Bunlardan biride botox’tur. Daha çok estetik alanında uygulanmakta olan yöntem, makat çatlağı rahatsızlığı için oldukça etkili ve başarı gösteren bir tekniktir.

Botoksla Makat Çatlağı Tedavisi

Zaman kaybedilmeyen ve tam vaktinde yapılan muayeneler, koyulan teşhis kişide yüksek oranda avantajlar sağlayabilmektedir. Az önce yukarıda yaptığımız açıklamada da bahsettiğimiz gibi ilk evrelerde ilaç veya kremlerle tedavi edilmesi mümkün olabilmektedir. (kesin değil) fakat tedavisi de oldukça kolaydır. yalnızca 1-2 dakika içerisinde gerçekleştirilen tedavi ile hem kişi sıkıntısından kurtulur, hem de günlük hayatına kaldığı yerden hiç aksatmadan devam edebilme gibi avantajlar sağlar.

Nasıl uygulanır

Makat kaslarının içerisine 0,5ml kadar ilaç enjekte edilmektedir. Ayrıca 1 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilebilen bu tedavi yönteminde herhangi bir narkoz da uygulanmamakta, istirahat edilmesi gerekmemektedir. Kişi kalktığı gibi iş, sosyal ve özel hayatına akıcı şekilde devam edebilmektedir.

Botoks Tedavisinin Avantajları

– herhangi bir kesi uygulanmaz.
– makat görüntü olarak çirkin ya da yamuk bir görünüm almaz.
– gaz ve dışkı kaçırma problemleriyle karşılaşılmaz.
– ameliyat korusu ve stresi olmaz.
– narkoz kullanılmaz.
– 1 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilir.
– Acı ve ağrı şikayetleri çok az olur.
– İstirahat gerektirmez.
– %95 başarı gösteren bir uygulamadır.
– İltihap, kanama ya da benzeri faktörler görülmez.

Botoks Tedavisinin Dezavantajları

– Botoks estetik bir uygulama olarak görüldüğünden dolayı resmi kurumlar tedavi ücretini karşılamamaktadır.
– Botoks uygulamasında kullanılmakta olan ilaç fiyatı yüksektir.
– Ağrıların azalması için makat kaslarında gevşeme meydana gelmesi gerekmektedir. Bu süre 15 gün alabilmektedir.
– İlaç özel saklama koşullarında bulunması gerektiğinden bir çok klinikte bulunamamaktadır.

(Kliniklerimiz sürekli makat yırtığı tedavileri gerçekleştirdiğinden dolayı ilaç sürekli olarak bulunmaktadır.)

https://www.makatcatlagi.net/botoksla-makat-catlagi-tedavisi

Yazar: Op. Dr. Canan ERDEM

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. 2000 yılında Kartal Eğitim Araştırma Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanlığı İhtisasımı tamamladım. Makat hastalıkları (Proktoloji), ben, nasır, kondilom ve siğil gibi hastalıkların tedavisini yapmaktayım.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz