Anasayfa / Diğer / Makat Siğili (Kondilom) Nasıl Geçer, Nasıl Tedavi Edilir?

Makat Siğili (Kondilom) Nasıl Geçer, Nasıl Tedavi Edilir?

İnsanlar hayatı boyunca bir çok sağlık problemiyle karşılaşır. Bu problemlerin bazıları kişilerin elinde olmayan nedenlerle oluşsa da bazı rahatsızlıklar tamamen kişilerin ihmalkar ve tedbirsiz davranışları sonucunda ortaya çıkmaktadır. Makat siğili problemi de çoğunlukla insanların önemsememesi ya da oluşma nedenini bilmediğinden dolayı karşılaştıkları sorunlardan biridir. Siğil bildiğiniz üzere vücudun tüm her yerinde oluşabilecek bir vakadır. Genellikle insanların el, kol, yüz ya da boyun gibi bölgelerinde görülür. Makat ve cinsel bölgelerde de olabilir. Bu alanlarda ki ismine tıpta kondilom denilmektedir. Kondilom ismi verilen genital siğiller maalesef diğer bölgelerde ki oluşan siğiller kadar masum değillerdir. Bulaşıcı oldukları gibi aşırı risk içerirler.

Makat Siğili (Kondilom) Nedir?

HPV (human papilloma virüs) ismi verilen virüsün sebep olduğu kondilom diğer siğillerle aynıdır. İsminin farklı olması ise genital bölgede meydana gelmesinden dolayıdır. Tüm siğiller bulaşıcıdır ancak kondilomda ki risk çok daha fazladır.

Genital Siğil Neden ve Kimlerde Olur?

Bu problemi olan biriyle cinsel ilişkiye girilmesi ya da aynı eşya veya ortamları kullanmak kondilom oluşumuna sebeptir. En önemli etken cinsel ilişki olup partneriniz de söz konusu olması size bulaşması için kaçınılmaz bir faktördür. HPV virüsünü prezervatif gibi koruyucu özelliği olan ürünler bile engellemeyebilir.

Genital ve Makat Siğili Nasıl Anlaşılır? Görünümü ve Yapısı Nasıldır?

Kondilom cilt yüzeyinden çok daha kabarık ve pürüzlü oluşumlardır. Brokoli, karnabahar benzeri bir görünümde olurlar. Çeşitli boyutları olabilmektedir. Kaşıntıya neden olabilirler. Kaşıntı fazla olduğunda kişinin kaşırken tahriş etmesiyle kanamalarda gözlemlenebilir.

kondilom nedir nasıl oluşur

Genital Siğil (Kondilom) Nasıl Bulaşır?

Kondilom özellikle makatta meydana gelen siğillere verilen isimdir. Ancak vajina ve penis bölgesinde çıkanlar da çoğunlukla genital siğil olarak adlandırılsa da kondilom olarak tabir edilebilir. %95 oranında ters ilişki sonucu ortaya çıkmakta olan genital siğiller bunun dışında düşük oranda da olsa da bu vak’anın kullandığı kişilerle aynı klozetin kullanılması ya da diğer ortak kullanılan alanlardan bulaşabilmektedir.

Kondiliom (Makat Siğili) Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Bu rahatsızlığın tedavisi maalesef uzun bir süreç gerektirmektedir. Tabi bununla birlikte sabırlı olmanızda ilk kuraldır. Siğil rahatsızlığı bir gün de tedavi oldum kurtuldum denilebilecek bir rahatsızlık değildir. Hastalığın yoğunluğuna göre de artmaktadır. Bölgede ki tüm siğiller yok edilinceye kadar tedavi uygulanmalı ve takip edilerek emin olunmalıdır. Çünkü unutulan tek bir siğil bile tekrar bir çok siğil oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Kondilom (Makat / Cinsel Bölge Siğili) İçin Hangi Doktora Gidilir?

Biz IDEA klinik olarak makat siğili tedavisinde elektrokoter ve radyo frekans yöntemlerini tercih ve tavsiye ediyoruz. Fazla vaktinizi almadan çok kısa bir süre içinde kolayca ameliyatsız bir şekilde uygulanan yöntemden sonra üst kısımda belirttiğimiz gibi hasta takibe alınmaktadır. 6-12 ay boyunca tekrarlayan bir siğil bulgusuna rastlanılmadıysa kişi artık bu dertten kurtulmuş anlamına gelmektedir.

İlaçla kondilom tedavisi

Makat siğillerini yakmak için ilaçlar mevcuttur fakat bu ilaçlar yanlış dozda kullanıldığında etkili yanıklara yol açabilmektedir. Bu sebeple çok tavsiye edilen bir yöntem değildir.

Kremle Kondilom (Genital ve Makat Siğili) Tedavisi Olur mu?

Anal ve genital bölgede meydana gelen siğiller de krem denenebilir. Bu konuda ülkemizde üretilmekte olup oldukça etkili olan kondilex öne çıkmaktadır.

Kondilex Nedir?

Kondilex, Avrupa ve Amerika’da oldukça fazla reçete edilen Veregen Ointment isimli ilacın içeri ile içeriği aynı olan merhem formundaki ilaçtır. Deneysel çalışmaları 2021 yılında başlayan ürünün eczanelere dağıtımı 2023 itibariyle başlamıştır. Tüm ilaçlarda olduğu gibi kondilex’te ecza depolarının aracılığı ile eczanelere dağıtılmaktadır.

Kondilex Ne İçin Kullanılır?

İçeriğinde bulunan kateşin birçok bilimsel çalışmalarda da görüldüğü üzere cilt kanserlerinde etkilidir. Ancak en etkili olduğu alan HPV virüsünün sebep olduğu anal, genital ve yaygın vücut siğilleridir.

Anal ve genital siğillere erken dönemde uygulandığında kateşinler %56 düzeyinde tam tedavi sağlarken, ilerlemiş evrede olan siğillerde tedavi süresini çok kısaltmakta ve seans ihtiyacını da azaltmaktadır.

Vücutta yüzlerce sayıda siğil meydana geldiğinde yakarak tedavi işlemi zahmetli ve pahalı olduğundan dolayı antiviral etkili Kondilex Merhem kullanılabilmektedir. Başarısı ve etkisi çok yüksek olmasa da pratik bir çözüm getirebilir.

Kondilex İçeriği Hangi Maddelerden Oluşuyor?

%15 kateşin (catechins, sinecatechin) içermektedir. Ayrıca merhemin kolay sürülebilmesi ve uygulandığı bölgede daha uzun süre kalmasını sağlayan dolgu maddeleri içermektedir. Burada tedavide rol oynayan etkili madde polifenoller grubundan kateşindir. Yeşil çay yapraklarından saflaştırılarak elde edilen kateşin, aktif bir maddedir.

Kondilex Merhem Nasıl Kullanılır?

Kondilex, bölgeye günde iki defa ve ince tabaka halinde uygulanmalıdır. İlacın rengi içeriğinde bulunan etken maddeden dolayı kahverengi olduğundan iç giyimin koyu renk tercih edilmesi doğru bir yaklaşım olacaktır.

Ne kadar süre kullanılacağı tamamen siğil yapısı, uygulanan ek tedavilere, siğillerin yaygınlığına ve ilaca karşı verdiği tepkiye göre değişiklik göstermektedir. 16 haftalık kesintisiz kullanımda herhangi bir sonuç alınamadıysa, devam etmek gereksizdir. Ancak gerileme varsa birkaç hafta daha uygulamaya devam edilebilir. Siğiller bölgede tamamen yok olduğunda kullanımı bırakılmalıdır.

Çocuklar ve Hamile Kadınların Kullanımına Uygun mu?

Emziren anneler ve çocuklar için uygulanması uygundur. Hamileler için kullanılması C sınıfına girmektedir. Yani C sınıfı olan ilaçlar hayvanlar üzerinde uygulanan deneylerde herhangi bir sorun görülmediği ancak insanlar üzerinde deney yapılmadığı anlamı taşır. Hamile olan hayvanlarda yapılan denemelerde problem yaratmamış olması insanlarda da problem yaratmayacağını düşündürür. Burada kar/zarar oranı izlenmelidir. Vajinada yani genital bölgede siğiller kısa sürede artış gösteriyor ve diğer tedaviler uygulanamıyorsa kondilex merhem kullanılması mantıklı olacaktır.

Kondilexin Yan Etkileri Var mı?

Uygulanan bölgenin tahriş olmasına sebep olabilir. Eğer tahriş söz konusu olursa günde ikiden bire düşürülmesi önerilir. Günde bir defa kullanıldığı halde tahriş gelişmeye devam ediyorsa ilacın kullanılmaması önerilir. Tahriş dışında önemsenecek herhangi bir yan etkisi yoktur.

Tedavi Ücreti
Kondilom tedavisi için net bir fiyat verebilmek zordur. Çünkü bunun için siğil yoğunluğu ve yapılacak işlemler değişiklik gösterecektir. WhatsApp üzerinden yazarak yada telefon numaralarımızdan arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

(1) Kondilom tedavi yöntemleri – Op. Dr. Ergun AYGÖREN – İlgili link : https://www.basurklinigi.com/makat-sigili-kondilom-tedavisi/
(2) Makat siğili nasıl geçer – Op. Dr. Seher ŞİRİN – İlgili link : https://www.ideaklinik.com.tr/makat-sigili-kondilom/
(3) Genital warts – İlgili link : https://www.nhs.uk/conditions/genital-warts/
(4) Condyloma Acuminatum (Genital Warts) Treatment & Management – İlgili link : https://emedicine.medscape.com/article/781735-treatment

Yazar: Op. Dr. Canan ERDEM

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. 2000 yılında Kartal Eğitim Araştırma Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanlığı İhtisasımı tamamladım. Makat hastalıkları (Proktoloji), ben, nasır, kondilom ve siğil gibi hastalıkların tedavisini yapmaktayım.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz