Anasayfa / Diğer / Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıp dilinde lipom olarak adlandırılan yağ bezesi, isminden de belli olacağı üzere yağ hücrelerinden oluşmaktadır. Halk arasında sıklıkla karşılaşılan ve en çok boyun, ense, sırt ve omuz gibi alanlarda oluşan yağ bezeleri vücudun tüm her yerinde meydana gelebilecek iyi huylu tümörlerdir. Göz kapağı ve göz altı bölgesinde de çokça görülmektedir.

Yağ Bezesi Nerelerde Görülür?

Vücudun tüm her yerinde lipom meydana gelir. Ancak en sık görüldüğü alanlar sırt, ense, boyun ve omuz kısımlarıdır. Oluşumunda rol oynayan nedenler net olarak bilinmese de genetik faktörlerin etkin olduğu görülmektedir. Yani anne babasında lipom görülen bir bireyde görülme olasılığı yüksektir.

lipom nasıl geçer

Yağ Bezesinin Özellikleri Nelerdir?

Lipomlar oluştuğu bir bölgeden başka bir bölgeye sıçramaz çevre dokulara herhangi bir zarar vermez. Parmak ile dokunulduğunda yumuşak ve oynak bir yapıya sahip olduğu kolayca hissedilebilir. Renksizdir ve cilt altında meydana gelir. İyi huylu olup herhangi bir kötü durum sergilemez ancak sizde mevcut olan vak’anın lipom olduğuna kesin dair teşhis doktor tarafından konmalıdır. Çünkü yağ bezesine benzer başka bir ciddi vak’a olma ihtimali söz konusu olabilir.

Lipom Kimlerde Görülür?

– Lipom oluşumunda genetik faktörler söz konusudur. Ailesinde yağ bezesi olan birinde görülme olasılığı diğer insanlara göre daha fazladır.
– Kan değerlerinde trigliserid değeri yüksek olan insanlarda lipom görülme olasılığı diğer insanlara göre daha fazladır. Bunun dışında kan yağlarında ki değer de yüksekse lipom oluşum riski de artış gösterebilir.
– Karaciğer, şeker ve lipid yağ metabolizması sorunları da lipom oluşumunda etkili rol oynamaktadır.
– 20-40 yaşları arasında ki insanlarda sık karşılaşılır.

Yağ Bezesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lipom kendi kendine iyileşen bir vaka değildir. Cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilmesi gerekir. Uzman bir genel cerrahi uzmanına başvurduğunuzda yapacağı çok küçük bir kesiyle yağ bezesini 2-3 dakika kadar kısa bir sürede çıkararak tedavi edebilir. Gizli dikiş ile neredeyse hiç iz kalmaz.

Yağ Bezesi Tedavisi İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

IDEA Kliniklerde hizmet veren genel cerrahi uzmanlarının tümü lipom tedavisi konusunda da tecrübeli olup 3 dakika içerisinde kolay bir şekilde lipomu çıkararak tedaviyi tamamlar.

Referanslar:
(1) https://www.ideaklinik.com.tr/lipom-yag-bezesi-nedir-tedavisi-nasil-yapilir/
(2) https://www.yagbezesitedavisi.com/lipom-yag-bezesi-tedavisi/
(3) Yağ bezesi tedavisi nasıl yapılır – Op. Dr. Seher ŞİRİN – İlgili link : https://www.drsehersirin.com/lipom-yag-bezesi-tedavisi
(4) Lipom neden olur tedavisi nasıl yapılır – Op. Dr. Adil ALTINSOY – İlgili link : https://www.ideatip.net/yag-bezesi-lipom-neden-olur-tedavisi-nasil-yapilir

Yazar: Op. Dr. Canan ERDEM

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. 2000 yılında Kartal Eğitim Araştırma Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanlığı İhtisasımı tamamladım. Makat hastalıkları (Proktoloji), ben, nasır, kondilom ve siğil gibi hastalıkların tedavisini yapmaktayım.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz